Πιστοποίηση Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας

Την Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου 2021, ολοκληρώθηκε η προγραμματισμένη διαδικασία πιστοποίησης του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου από τετραμελή επιτροπή, όπως αυτή ορίστηκε από την ΕΘ.Α.Α.Ε. (Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης). Η Επιτροπή Πιστοποίησης αποτελούνταν από τους: Καθηγητή Paschali Paschali, University of Nicosia, Λευκωσία, Κύπρος, Καθηγητή Costa Iliopoulo, King’S College London, Λονδίνο, Μεγάλη Βρετανία, Καθηγητή Constandino Mavromoustaki, University of Nicosia, Λευκωσία, Κύπρος, Research Scientist Michail Bletsas, Massachusetts Institute of Technology, Μασαχουσέτη, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Η Επιτροπή Πιστοποίησης είχε την ευκαιρία  να έχει συναντήσεις, μέσω τηλεδιάσκεψης, με τη Διοίκηση του Ιδρύματος, μέλη της ΜΟ.ΔΙ.Π,. διδάσκοντες/ουσες, διοικητικούς/ές υπαλλήλους, φοιτητές/τριες και αποφοίτους /ες του Τμήματος, καθώς και επαγγελματικούς/ κοινωνικούς φορείς, όπως το Ελληνικό Τμήμα του Διεθνούς Συμβουλίου Μουσείων (ICOM), τον τηλεοπτικό Σταθμό της Βουλής, την Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, την Κεντρική Δημόσια Βιβλιοθήκη της Μυτιλήνης, τον Δήμο Δυτικής Λέσβου, το Μουσείο Τεριάντ, καθώς και τις εταιρίες Crowdpolicy, Fagi.gr και Postrscriptum- Πολιτική Πληροφορικής ΕΠΕ

Τα Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου είναι προσηλωμένα στην ποιοτική διδασκαλία και έχουν σκοπό τη διαρκή προσαρμογή τους στις συνεχείς επιστημονικές, κοινωνικές, οικονομικές και τεχνολογικές εξελίξεις με σκοπό τη δημιουργία της επόμενης γενιάς επιστημόνων, που θα είναι εφοδιασμένοι και εφοδιασμένες με προσόντα, ικανότητες και δεξιότητες, ώστε να είναι σε θέση να ενταχθούν στην επιστημονική και ακαδημαϊκή κοινότητα, να συμβάλλουν στην έρευνα και να συμμετάσχουν ανταγωνιστικά στην ευρωπαϊκή και παγκόσμια αγορά εργασίας.

Παρασκευή, Φεβρουάριος 5, 2021