TO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΟΠΟΡΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΤΗΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.

Ο  διεθνής φορέας κατάταξης των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων Times Higher Education δημοσίευσε τα αποτελέσματα του για το 2024  που αφορούν τους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης (Sustainable Development Goals - SDGs). Σχετικά με τη μεθοδολογία της κατάταξης, μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες εδώ.

Διαπιστώνουμε μία συνεχή άνοδο στην τελική βαθμολόγηση του Πανεπιστημίου Αιγαίου, το οποίο κατατάσσεται στη θέση 601-800 ανάμεσα σε 1963 Ιδρύματα και μέσα στα 6 πρώτα από τα 18 ελληνικά ιδρύματα που συμμετείχαν στη διαδικασία αξιολόγησης. Ιδιαίτερα ενθαρρυντική είναι η αξιολόγηση του Ιδρύματός μας σε σχέση με τον Στόχο 4 – Ποιοτική Εκπαίδευση, καθώς κατατάσσεται στη θέση 101-200 μεταξύ 1681 Α.Ε.Ι. καθώς και στον Στόχο 17 – Συνεργασία για τους Στόχους, για τον οποίο το ΠΑ τοποθετείται στη θέση 301-400 ανάμεσα σε 2031 Α.Ε.Ι..

Αναγνωρίζοντας τη σπουδαιότητα της Ατζέντας 2030 για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη (ΟΗΕ), το Πανεπιστήμιο Αιγαίου θα συνεχίσει να εργάζεται συστηματικά στο πλαίσιο της συλλογικής προσπάθειας για παγκόσμια ευημερία και βιώσιμη ανάπτυξη, επενδύοντας με κάθε διαθέσιμο μέσο, συνέπεια και υπευθυνότητα στην επίτευξη των κοινωνικών, περιβαλλοντικών και οικονομικών στόχων που θα προωθήσουν την ανάπτυξη και συνεισφορά του σε εθνικό και διεθνές επίπεδο

Τετάρτη, Ιούλιος 3, 2024