U-Multirank 2022, Νέες ακαδημαϊκές διακρίσεις του Πανεπιστημίου Αιγαίου σε άλλο ένα διεθνές ακαδημαϊκό σύστημα κατάταξης.

Τα αποτελέσματα συμμετοχής του Πανεπιστημίου Αιγαίου στο U-Multirank στο πλαίσιο της επικαιροποιημένης έκδοσής του για το 2022, ανακοινώθηκαν επίσημα στις 21.6.2022.

Το U-Multirank χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή μέσω του προγράμματος Erasmus+ και είναι ένα παγκόσμιο πολυδιάστατο σύστημα κατάταξης, βασισμένο στους χρήστες, για την σύγκριση πανεπιστημίων από όλο τον κόσμο με βάση αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία για τον/την χρήστη-τρια (φοιτητή-τρια, διδάσκοντα-ουσα, ερευνητή-τρια, επιχειρηματία κλπ.)  Οι τομείς που αξιολογούνται για κάθε Ίδρυμα είναι: Διδασκαλία και Μάθηση (Teaching and Learning), Έρευνα (Research), Μεταφορά Γνώσης (Knowledge Transfer), Διεθνής Προσανατολισμός (International Orientation) και Ανάπτυξη τοπικών επιχειρηματικών συνεργειών και απασχολησιμότητας (RegionalEngagement), σε μια κλίμακα που κυμαίνεται από «A» (πολύ καλό) έως «E» (αδύναμο).

Στην έκδοση 2022, τη μεγαλύτερη από την έναρξη του U-MULTIRANK το 2014, όπου συμμετείχαν 2.202 εκπαιδευτικά ιδρύματα και εξετάστηκαν πάνω από 11.600 Προγράμματα Σπουδών από 96 χώρες, το Πανεπιστήμιο Αιγαίου έλαβε την βαθμολογία Α σε 6 από τους 30 δείκτες κατάταξης, καταφέρνοντας να είναι ένα από τα 5 ελληνικά Πανεπιστήμια που έφεραν “Α” σε πάνω από 6 δείκτες από τα 15 Ιδρύματα που συμμετείχαν στην κατάταξη.

Το Πανεπιστημίου Αιγαίου παρουσιάζεται ισχυρότερο στη μεταφορά γνώσεων, εμφανίζοντας κορυφαία απόδοση σε διάφορους δείκτες, όπως στις ψηφιακές εκπαιδευτικές υπηρεσίες και στην αποφοίτηση εντός του προβλεπόμενου κανονικού διαστήματος σπουδών (στα Μεταπτυχιακά), αλλά και σε άλλους τομείς έρευνας και διδασκαλίας, όπως οι διεθνείς κοινές δημοσιεύσεις, οι open access δημοσιεύσεις,  τα έσοδα από συνεχιζόμενη επαγγελματική κατάρτιση & ανάπτυξη. Καλές επιδόσεις σημειώνει το Ίδρυμα και σε άλλους τομείς, όπως η αποφοίτηση εντός του προβλεπόμενου κανονικού διαστήματος σπουδών στα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών, ο δείκτης ετεροαναφορών, οι δημοσιεύσεις υψηλού ενδιαφέροντος, οι διεπιστημονικές δημοσιεύσεις, τα έσοδα από ιδιωτικές πηγές κλπ

Οι σημαντικότατες διακρίσεις του Πανεπιστημίου Αιγαίου στην εν λόγω κατάταξη αναδεικνύουν για άλλη μια φορά το πολυδιάστατο ακαδημαϊκό και ερευνητικό του έργο, αλλά και τη διασύνδεση του με τη διεθνή κοινότητα, ενθαρρύνοντας περαιτέρω τις προσπάθειες της ακαδημαϊκής μας κοινότητας, το έργο της οποίας είναι αυτό που αναδεικνύει και εδραιώνει το Πανεπιστήμιο μας ως διεθνές κέντρο αριστείας στην εκπαίδευση και την έρευνα, σύμφωνα με τη στρατηγική και το όραμά μας.

Δευτέρα, Ιούλιος 18, 2022